Sevgilerin en güzeli ve en büyüğü, mutlulukların en kalıcısı

ve en üstünü, saadetin de ta kendisi hiç şüphesiz, Allah-u Teâlâ’nın kuluna olan sevgisidir.

Felâketlerin en kötüsü, bedbahtlığın en büyüğü ve mutsuzluğun da ta kendisi kulun, Yüce Allah'ın sevgi ve hoşnutsuzluğundan mahrum ve uzak kalmasıdır.

Bu bakımdan insanın, Yüce Allah'ın sevgi ve hoşnutluğunu kazanmaya çalışmaktan ve tüm ömrünü bu yolda sarf etmekten başka gayesi olmamalı ve yaptığı her işinde bu ölçüyü esas

almalıdır.

Allah'ın kulunu sevmesi, ondan hoşnut olması, onu kendisine itaat ve saygıda başarılı kılması, kulluk ve ibadetine bağlılık şuuru vermesidir.

Başka bir ifade ile kulun Kurân-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerin ışığında aydınlanmasını Cenab-ı Hakk'ın ihsan buyurmasıdır.

Kulunun gönlünü ve ruhunu ilim ve irfana açması, şeytanın ve nefsinin kötü istek ve işlerinden koruması da Yüce Allah'ın kulun sevmesi demektir.

Kulun Rabbine olan sevgisi ise yaratanın hakkını bilip Onu tanıması, yücelik ve kudretine güvenip boyun eğmesi ve hoşnutluğunu istemesi Onun iyilik ve nimetlerine karşılık söz ve davranışlarıyla şükürde daim olmasıdır. Ayrıca Allah'ın koyduğu sınırları aşmaması, ahidlerine vefa göstermesi, Allah'a ve emirlerine karşı gelmemesidir. Kendisini Allah'a yaklaştıracak ve ihsanını kazandıracak şeyleri sevip, onlara sıkıca sarılması, Allah'ın hiddet ve gazabını gerektirecek her şeyden uzak durması da yine kulun Allah'ı sevmesi demektir. İnsan Allah'a karşı sevgisini ancak böyle gösterebilir. Davranış ve hareketlerle takviye edilmemiş sevgi ifadeleri ise son derece yavan ve anlamsız kalır.

Bizzat Yüce Allah, Kur'an-ı Kerim'de kimleri sevip kimleri sevmediğini beyan buyurarak insanın hareket tarzına en aydınlık yönü tayin etmiştir.

Bu ayetlerden birkaçının meâli şöyledir:

"... Şüphesiz ki Allah, çokça tevbe edenleri ve iyice temizlenenleri sever."(Bakara:20)

"..Şüphesiz Allah, adaletli olanları sever.(Hucurat:9)

...Allah iyilik yapanları sever."(Al-i İmran:148)

"...Allah sabredenleri sever. "(Al-i İmran:160)

"Doğrusu Allah, kendi uğrunda, kenetlenmiş bir duvar gibi sıra halinde savaşanları sever." Öyle ki Allah yolunda savaşan bu

topluluk; hiçbir gediği, eğriliği ve çatlaklığı olmayan sağlam bir bina gibi yekpare ve bütün halindedir. "(Saf:4)

"Şüphesiz O (Allah) israf edenleri sevmez."(Araf:31)

"Doğrusu Allah, aşırı gidenleri (haddi aşanları) sevmez"(Maide:88)

".Allah, kibirliyi, kendini beğenip Öğüneni sevmez,"(Hadid:23)

"..Allah, zalimleri sevmez."(Al-i İmran:140)

(Ey Muhammed) deki: "Eğer siz gerçekten Allah'ı seviyorsanız hemen bana uyun ki, Allah da sizleri sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah, çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.(Al-i İmran:31-32)

Herkesin bu yüce sevgiye ulaşmaya gayret etmesi en güzel şey değil midir? Hem çok zor mudur ki bu sevgiyi elde etmek?

Bizler çoğu zaman bizim gibi fâni olan bir insanın hatırı için birçok zorluklara katlanırız. Gerektiğinde çevremizin, arkadaşlarımızın kınamasını hesaba katarız da, bize sayısız nimetler lütfeden Yüce Yaratıcımızın sevgi veya gazabını görmemezlikten geliriz. Bu akıllıca bir iş değildir.

Bakın Sevgili Peygamberimiz (S.A.S.) Allah'ın en sevgili kulu olmayı nasıl kolaylaştırmıştır. Buyuruyor ki: "Allah'ın katında en sevimliniz, ahlâken üstün yani davranışları güzel olan

çevresindekilerle iyi geçinen ve kendisiyle iyi geçinilen, yumuşak huylu olanlarınızdır.

Allah'ın katında en sevimsiz olan ise lâf getirip-götüren, insanların kusurlarını araştıran ve din kardeşlerinin arasına ayrılık sokan kimsedir"

Allah sevgimizi daim eylesin!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MUZAFFAR KARABACAK 1 ay önce

YORUM YAPILCAK BİRŞEY YOK TEK KELİMEYLE MÜKEMMEL SEVGİLİ HOCAM

banner69

banner70