Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi mesaj: Bütün dünya bilsin ki yanınızdayız!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan Milli Meclisi'ne hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi mesaj: Bütün dünya bilsin ki yanınızdayız!
banner63

Erdoğan, "Bugün de bütün imkanlarımızla Azerbaycan'ın yanındayız, bütün dünya bilsin ki, yarın da yanında yer alacağız. Azerbaycan'ın aydınlığı aydınlığımız, sevinci sevincimiz, azadlığı azadlığımız, kaderi kaderimiz, kederi kederimizdir." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kafkaslardaki  barış ve huzurdan yalnız Azerbaycan değil Ermenistan da dahil olmak üzere tüm  bölge ülkeleri, dünya kazançlı çıkacaktır." dedi. 
 
Erdoğan, Azerbaycan Meclis Binası'nda yaptığı konuşmasına, muzaffer  Azerbaycan Milli Meclisi'nin üyelerini, 84 milyon Türk vatandaşı adına  selamlayarak başladı.

Can Azerbaycan'da olduğu için bahtiyar olduğunu ifade eden Erdoğan,  "Bahtiyarım çünkü Karabağ'ı azat etmiş kardeş Azerbaycan'ın Milli Meclisi'nde  sizlerle beraberim. Bahtiyarım, çünkü bağımsızlığının 30. yılına ulaşan  Azerbaycan'dayım." diye konuştu.
 
Karabağ'ın azat edilmesinin Azerbaycan'ın bağımsız geçen 30 yılının en  önemli hadisesi olduğunu dile getiren Erdoğan, bu zaferle Kafkaslar'da kanayan  bir yaranın kapandığını, bölgede kalıcı barış ve huzur için büyük bir fırsatın  doğduğunu söyledi.

Bölgenin topyekun kalkınması, refahın artması, huzurun kökleşmesi için  üzerlerine düşenleri yapmaya tüm samimiyetleriyle hazır olduklarını vurgulayan  Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Geçtiğimiz 30 yılda Karabağ'da yaşanan kriz döneminde kimlerin eline  ne geçtiği, kimlerin bu işten kazançlı çıktığı, kimlerin de kaybettiği gayet iyi  biliniyor. Canı yananlar, kanı dökülenler, acı çekenler, maddi ve manevi olarak  kaybedenler sadece Karabağ'da yaşayan insanlardır. Kolay değil 30 yıl. Benim  Azeri kardeşlerim 30 yıl kendi meskenlerinden ne yazık ki kaçkın hale geldiler ve  oralar işgal halindeydi. 30 yılın sonunda hamdolsun tekrar işgal altında olan bu  topraklar sahiplerine kavuştu. Karabağ'da 30 yıldır süren ihtilafın çözümsüz  kalmasına seyirci olanlar, daha doğrusu krizin sürmesi yönünde gayret gösterenler  ise hep kazanan tarafta olmuşlardır. Kalıcı barışa giden yolun, bölgedeki tüm  halkların ve devletlerin karşılıklı güven temelinde geliştirecekleri iş  birliklerinden geçtiğine inanıyoruz. Büyük bir liderlik göstererek Karabağ  Zaferi'ni ve barışı Azerbaycan'a kazandıran Azerbaycan ordularının ali  başkomutanı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı hürmetli kardeşim İlham Aliyev'i bir kez  daha tebrik ediyorum."

Erdoğan, liderlerin yanında, Karabağ'da zafere ulaşmak için tek  yumruk, tek yürek olan, milli birlik ve beraberlik duygularını en yükseğe taşıyan  Azerbaycan halkını ve gözlerini kırpmadan vatan için Karabağ'ın azatlığı için  kahramanca mücadele eden Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri'ni tebrik etti.
 
Şehitlerin her birine Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen  Erdoğan, kutlu vatan savaşı döneminde Türkiye'nin hem devlet hem de millet olarak  tüm kalbiyle Azerbaycan'ın yanında yer aldığını anımsattı.

"Azerbaycan'ın aydınlığı aydınlığımız"
"Bugün bütün imkanlarımızla Azerbaycan'ın yanındayız. Bütün dünya  bilsin ki inşallah yarın da yanında yer alacağız." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle  sürdürdü:
"Nasıl ki Balkan Savaşı sırasında Azerbaycan Milli Marşı'nın yazarı  Ahmet Cevat, beraberindeki Azerbaycanlı gençlerle Osmanlı ordusunda savaşmışsa,  nasıl ki Çanakkale'de Azerbaycan'dan gelen yiğitlerle, Anadolu'nun delikanlıları  birlikte mücadele edip hep birlikte şehadete yürüyüp zafer kazanmışlarsa, nasıl  ki Kafkas İslam Ordusu'nun aslanları, Nuri Paşa'nın askerleri, o gün Azerbaycanlı  kardeşlerimizin yardımına koşmuşlarsa biz de bugün ve gelecekte bir ve beraber  olacağız. Azerbaycan'ın aydınlığı aydınlığımız, sevinci sevincimiz, azatlığı  azatlığımız, kaderi kaderimiz, kederi kederimizdir."

Erdoğan, Nuri Paşa'nın Kafkaslar'a geldiği dönemde Ermenilerin 12  binden fazla Türk'ü, Müslümanı katlettiğini, Kafkaslar'da tarihin kara  sayfalarına yazılacak bir kıyımın yaşandığını hatırlattı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:
"Türk milletine olmadık iftiralarla çamur atanların önce buralara,  Kafkaslara, Azerbaycan'a bakmaları gerekir. Hem de yalnız 100 yıl öncesine değil  daha 30 yıl evvel Karabağ'da yaşananlara, Hocalı'da yaşananlara bakmalıdır. Sonra  vicdanları el verirse bize yönelttikleri ithamları oturur kendileriyle ayrıca  konuşuruz. Ama bunların gözleri var görmez, kulakları var duymaz, kalpleri zaten  nasır tutmuştur. Karabağ'ı ve işgal altındaki Azerbaycan topraklarını 30 yıl  boyunca yakıp yıkanları, giderken de geride kalan her şeyi ateşe verenleri  görmeyenler, azatlık mücadelesini engellemek için seferber oldular. Şimdi  gelsinler Fuzuli'yi görsünler, buraların sağı solu nasıl yakılmış, yıkılmış,  tarumar edilmiştir. Gelsinler Karabağ'ı görsünler. İşte dün, yol boyunca  buraların halini gördük, Kelbecer'i gördük. Buraları ne hale getirmişler, nasıl  bombalayıp, yakıp yıkmışlar. Bunlar gelirken işgalci, giderken ise tarumar  ediciydi. Sadece bu davranış bile Karabağ'ın kimin vatanı olduğunu göstermeye  yeter."

"Azerbaycan'ın yanında yer almayı sürdüreceğiz"
Azerbaycanlıların, 30 yıl önce Karabağ'dan çıkmak mecburiyetinde  kaldıklarında hiçbir yeri yıkmadıklarının ve hiçbir evi ateşe vermediklerini  belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
"Çünkü insan kendi yuvasını yıkamaz, kendi vatanını ateşe veremez. Ama  Karabağ onların vatanı olmadığı için her şeyi yakarak, yıkarak gittiler. Onların  yaktıkları köyleri, yıktıkları şehirleri Azerbaycan şimdi tekrar yeniden inşa  ediyor. Beraber, buraları inşa edeceğiz ve yeni bir Karabağ meydana getireceğiz.  Medeniyet ile vandallık arasındaki farkı görmek isteyen, gelsin Karabağ'da iki  dönem arasındaki farka baksın. Karabağ, coğrafya olarak dünyanın en güzel  bölgelerinden biri olmanın yanında kültür ve medeniyet olarak da en birikimli  yerlerinden biriydi. İnşallah yine öyle olacak. Türkiye olarak inşallah bu  süreçte de kardeş Azerbaycan'ın yanında yer almayı sürdüreceğiz."

Erdoğan, Azerbaycan Meclis Binası'nda yaptığı konuşmada, dün  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Şuşa'da olduklarını hatırlatarak "Azad  Karabağ topraklarında Azerbaycan bayrağının gururla dalgalandığını görmenin  bahtiyarlığını bizzat yaşadık." ifadesini kullandı.
 
Şuşa'nın Karabağ Hanlığı'nın kurucusu Penahali Han devrinden beri  adeta tabii bir sanat akademisi gibi müziğin, edebiyatın, sanatın en yüksek  seviyede yaşadığı ve yaşatıldığı bir şehir olduğunu söyleyen Erdoğan, şiirleri  bugün de sevilerek okunan Molla Penah Vagıf'tan başlayarak Şuşa'nın edebiyatın  merkezi olma vasfını koruduğunu kaydetti. Erdoğan, "Kartal yuvası gibi  kayalıkların üstünde semaya yakın kurulmasından olacak, Şuşa'ya kültürün,  sanatın, edebiyatın ilhamları hep bolca gelmiştir." diye konuştu. AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner69

banner70