Maneviyattan Yoksun Kalmakla Kaybettiklerimiz

Çağımızda teknik hızla ilerlemiştir. İnsanoğlu maddeyi yenmek için büyük bir çaba içindedir, bu çaba birçok alanlarda meyvesini vermiştir. Tabiatın kanunlarını, tekniğin inceliklerini ve yıldızların fiziksel yapısını bulmakta büyük başarılar içindedir. Fakat çağımızda maddeye kendini o kadar kaptırmıştır ki, hırsını bir türlü yenemiyor.

Yüce Allah kâinattaki her şeyi insan için yaratmıştır. Elbette ki insan, ilmi ve aklı sayesinde maddenin fiziksel ve kimyasal kanunlarını bulmakta başarılar elde edecektir, fakat önemli olan kendini yenmesi, kendini araması ve kendini bulmasıdır. Nitekim şöyle bir söz vardır:“ Kim kendini bilirse Allah’ını da bilir.”Günümüz insanlarının önemli bir bölümü, maddeye o kadar bağlanmıştır ki, ne kendini biliyor ne de Allah'ı tanıyor.

Cansız,ruhsuz ve gayesiz olan maddenin kendiliğinden var olduğunu iddia edenler, dünyamızda az değildir.Çağımızda bir yaratıcının varlığını, dinin gerçekliğini ve maddenin gayesizliğini kabul edenlerin de önemli bir bölümü kendini bilmiş değildir. Çünkü kendini bilmeyenler, maddenin yerine manayı, taklidin yerine hakikati ve şahsi arzular yerine erdem’i gereği gibi koyamıyorlar.

Bugün insanlık, maddeciliğin verdiği bunalımlar yüzünden maneviyata her zamandan daha çok muhtaçtır. Birçok ailelerin küçüklerinde, büyüklere karşı saygı azalmıştır. Gençliğin önemli bir bölümü çevresine kafa tutmaktadır,  uyuşturucu ve alışkanlık doğuran maddelerle zehirlenmekte ve insanlığını yitirmektedir. Dünyada görülmemiş bir seks cereyanı doğmuştur, insanın özelliklerinden olan utanma duygusu zayıflamış, iffetsizliği ile övünenlere bile rastlanmaktadır.

İnsanın değeri azalmış, dostluk bağları eski sağlamlığını yitirmiş ve menfaat her şeyin üstünde tutulmaya başlanmıştır. İnsanlık önemli ölçüde madde, lüks ve zevk peşine takılmış,çoğu kez bunların elinde oyuncak haline gelmiştir. Bir sohbette anında konuşma, dönüp dolaşıp maddeye kaydırılır hale gelmiştir.

Bunların yerine manevi alandaki hizmetleri, kazançları ve çabaları soranlara az rastlanıyor. Çoğu kez iyilik, doğruluk ve erdem'in değerleri, ruhlara değil kitaplara yazılmıştır.Övünmenin yerine alçak gönüllülüğü,hırsın yerine itidali ve kıskançlığın yerine iyilik severlik koyanlar azdır.

İnsanoğlu bir ölçüde aradığı maddeyi belki buluyor fakat, kendini bulmakta güçlük çekiyor. Gerçekte Hz. Muhammed (s.a.v) 1400 küsür yıl önce, insanlığa İslamiyetin manevi güneşini açıklamıştır.Fakat her insanda bu güneşi görecek göz bulunmamaktadır.

Kur’an insanları düşünmeye çağırıyor. Yüce Allah insanın kendine dönmesini,vicdan hesaplaşması yapmasını ve ahlakı seçmesini emrediyor. İslam’da, varlık hakkında bir saatlik düşünce,bir gecelik ibadetten hayırlıdır, hadisi gereği tefekkür çok değerlidir.Fakat gerçek manada düşünen nerede?

Gerçek düşünce hikmetli düşüncedir,maneviyatçı düşüncedir ve nihayet, insanı insan yapan düdüşüncedir.İnsan kendine yabancılaştıkça,kendi aslını inkar ettikçe ve maddenin gücünü maneviyattan üstün tuttukça, gerçek mutluluğu bulamayacaktır.

inanan insan bir ölçüde mutlu insandır. İnançsız insan ise inanmanın manevi zevkinden yoksun kalır.

Ahlaki görevleri yerine getirmek, bize Allah katında olduğu gibi çevremizde de itibar kazandırır. Allah'a tam bir inançla erdemli davranmak ise, yüce rabbimizin rızasını kazanmamızı kolaylaştırır.O halde hepimiz manevi değerlerle ruhumuzu zenginleştirmeye çalışmalıyız.

Ne mutlu o zenginlere...!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selda Avcı 1 ay önce

Teşekkürler hocam, çok doğru ve harika bir yazı

Avatar
Aydın Karabulut 1 ay önce

İnşAllah bizlerde O zenginlerden oluruz..

Avatar
Tamer Arıcı - İstanbul 1 ay önce

Teyfik hocam sizler gibi doğru yol gösteren köşe yazarlarını tebrik ediyorum. Allah bizleri doğru yoldan ayırmasın inşAllah..

Avatar
Meral Kara - Tokat 1 ay önce

İnanan ve yerine getiren insanlara ne mutlu..

Avatar
Kemal Laleoğlu - Rize 1 ay önce

Hocam insanlar artık Allah'tan ve emirlerinden çok uzaklaşmaya başladii..

Avatar
Güven Mutlu 1 ay önce

Yüreğine sağlık değerli hocam Rabbim istikamette daim eylesin cümlemizi

Avatar
Sait Mehmet Gül - Konya 1 ay önce

Tebrikler Teyfik bey.

banner69

banner70